رشد کار

طبقه بندی موضوعی

۰

بازنشر دو بیانیه

_______________________

 رشد کار : آتنا ، کیمیا و پارسا  اسامی کودکانی است که در هفته های اخیر در رسانه ها آمده و از ستمی  که بر آنها رفته سخن گفته شده است ؛ گو اینکه  مسایل و چالشهائی که کودکان در دنیای امروز و به ویژه در میهن ما با آن مواجهند  گسترده تر و عمیقتر از آن چیزی است که در رسانه ها انعکاس پیدا می کند . بازنشر این دو بیانیه از سوی «رشد کار»  ، صرفاً به جهت نکات درستی  است که مورد توجه نویسندگانشان قرار گرفته است ؛ گرچه سخن درباره درست و نادرست جایگاهی که ناشرانِ  این دو بیانیه  و دیگر  ارگانها و جریانهای ذی ربط ،  در زمینه مورد بحث ایفا کرده اند ، مجالی دیگر می طلبد .  همچنین در ریشه یابی آسیبها ( یِ اجتماعی  به طور کلی و در ریشه یابیِ  آسیبهائی که شرایط زیستی نیروی کار را  تا ایمن و تباه می سازد )می توان علل و عوامل دیگری را هم در میان آورد و به علل ذکر شده در دو بیانیه زیر ، از جنبه های دیگری هم پرداخت که به طور مستقیم  ، اقتصادی یا سیاسی نیستند.

_________________________________________________________________

 

 

 

 

 1- بیانیه شبکه یاری کودکان کار : فرزندان خانواده های کم بضاعت و فقدان دیده بانی از حقوق کودکان          

 

شبکه یاری کودکان کار با صدور بیانیه‌ای خواستار توجه به حقوق کودکان علی‌الخصوص در خانواده‌های کم بضاعت شد. به گزارش خبرنگار ایلنا، شبکه یاری کودکان کار با صدور بیانیه ای، فاجعه‌ای که بر سر کودک هفت ساله اردبیلی (آتنا اصلانی) آمده را محصول بی‌توجهی به حقوق کودکان دانسته و از مسئولان خواسته‌است که با توجه به معیشت و زیست خانوارهای کم‌درآمد، سطح خطرات این چنینی را کاهش دهند.در این بیانیه آمده‌است: اگر پدری، یا مادری، به دلیل ساعات کار طولانی، تنگدستی، نا آگاهی، آسیب های روحی و روانی و یا به هر دلیل دیگر قادر به دفاع از حقوق کودک خود نباشند، مسئولیت صیانت از حریم شریف و شکننده ی کودک آنها بر عهده ی چه کسی یا کدام نهاد است؟ ما را چه شده؟ هنگامی که از کودکانمان سخن می‌گوییم آنچنان لحنی به خود می‌گیریم که گویی می‌دانیم  هیچ  سرمایه ای با ارزشتر از وجود شریف و نازنین آنان نداریم؛ اما هنگامی که نوبت به چاره‌اندیشی و برنامه‌ریزی دور‌اندیشانه برای نگاهبانی از حریم شکننده‌ی آنان می شود، هزار اما و اگر و مبادا بر سر راه خود می‌گذاریم.

در بخشی دیگر از این بیانیه عدم توجه به وضعیت زیستی و حقوق صنفی پدران و مادرانی که به دلیل نداشتن سرمایه و یا مهارتهای فنی، ناگزیر به مشاغلی همچون دوره گردی و دست فروشی روی آورده و یا از طریق فروش ارزان قیمت نیروی کارشان، زندگی می‌کنند و همچنین فقدان دیده‌بانی قانونی از حقوق کودکان، از عوامل بالابردن خطراتی که متوجه کودکان است، دانسته شده‌است.

در پایان این بیانیه آمده‌است:   ما فعالین حقوق کودک و جمعی از تشکلهای عضو شبکه یاری کودکان کار، ضمن ابراز تاسف عمیق از شنیدن خبر فاجعه ی دردناک قتل کودک هفت ساله ی پارس آبادی، آتنا اصلانی و اعلام نگرانی از گسترش این روند انحطاطی خشن و توقف ناپذیر، از دستگاه های ذیربط و مسئولین امر، جدیت در ایجاد سازوکارهای زیر ساختی و اجتماعی لازم برای صیانت از حقوق کودکان و رفع موانع فکری و کاستیهای آموزشی-اجتماعی که منجر به بی‌دفاعی و پایمال گردیدن زندگی و حقوق کودکانمان می شود را خواستاریم.

(ایلنا،کد خبر:   511134-  24/4/1396)   
_____________________________________________________________________________________________________  

2- بیانیه انجمن حمایت از حقوق کودکان :  مسئله آموزش خانواده ها  و معطل ماندن لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان

 

 

                از آنجایی که حقوق کودکان به دلایل روشن مورد حمایت ویژه‌ى قوانین داخلى و قواعد بین‌الملل است، جنایت علیه آتنا اصلانى ٧ساله، نقض آشکار و دردناک حقوق کودک محسوب و محکوم نمودن آن نیز بی‌توجه به چرایی آن مفید به فایده نخواهد افتاد.           

به گزارش ایلنا، در متن بیانیه انجمن حمایت از حقوق کودکان در مورد قتل دلخراش آتنا اصلانی آمده است:

انتشار خبر قتل آتنا اصلانى کودک ٧ ساله‌ى پارس‌آبادی، پس از گذشت ٢٠ روز از زمان گم شدن وى، احساسات عموم را جریحه‌دار نمود و تلنگری هرچند پر تکرار بر افکار عمومى بود تا نسبت به باز‌شناسی نقش محیط و اجتماع در چرایی تحقق چنین جنایت‌های دردناکی تعمیق بیشتری داشته باشد.

این کودک معصوم بیش و پیش از آنکه قربانی اندیشه و رفتار غیرانسانى یک مجرم سابقه‌دار شود، قربانی ناآگاهی‌هایی شده است که اجتماع در رفع آن‌ها آنگونه که شایسته باشد همت نگمارده، قطعا اجتماع نیز دربرگیرنده تمامی نهاد‌ها از اصلی‌ترین آنکه خانواده است تا دیگر نهادها خواهد بود.

انجمن حمایت از حقوق کودکان به واقع امیدوار است که با آموزش مستمر خانواده‌ها به ویژه کودکان، آگاهى‌های رفتاری را افزایش داده تا متعاقب مسوولیت‌پذیرى اجتماعى همگان، محیطی امن‌تر را برای کودکانمان شاهد باشیم. بی‌تردید توجه نهاد دادگسترى و قوه قضاییه به روان درمانى مجرمان جرایم منافى عفت و جرایم علیه حیات، امری است مورد پذیرش و در دست اقدام، اما نیازبه اراده‌ای صدچندان دارد.

معطل ماندن لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان در مجلس، همچنین اجرای ضعیف قانون حمایت از کودکان و نوجوانان مصوب سال ۱۳۸۱، همگی مسبب وقوع چنین حوادثی می‌باشند، وقت آن است که رسانه‌ها و مسئولین برای حساس‌سازی جامعه نسبت به موارد مزبور وارد عمل شوند.

از آنجایی که حقوق کودکان به دلایل روشن مورد حمایت ویژه‌ى قوانین داخلى و قواعد بین‌الملل است، جنایت علیه آتنا اصلانى ٧ساله، نقض آشکار و دردناک حقوق کودک محسوب و محکوم نمودن آن نیز بی‌توجه به چرایی آن مفید به فایده نخواهد افتاد.

انجمن حمایت از حقوق کودکان ضمن تقاضای رسیدگى قانونمند و همه‌جانبه نسبت به ابعاد مختلف پرونده مذکور، توجه به راهکارهای پیش گیرانه و افزایش آگاهی عموم را خواست نهادهای مدنی از دستگاه‌های اجرایی دانسته و در این خصوص آماده ارائه هرگونه همکاری می‌باشد.

انجمن حمایت از حقوق کودکان

بیست و دوم تیرماه یکهزار و سیصدو نودو شش
 ( ایلنا ، کد خبر:  510790    - تاریخ :  

 

احیا