رشد کار

طبقه بندی موضوعی

پنجشنبه, ۱۲ مرداد ۱۳۹۶، ۱۲:۳۱ ق.ظ

۰

قصور پزشکی و فقدان ِخواستِ پیگیرِ اجتماعی

پنجشنبه, ۱۲ مرداد ۱۳۹۶، ۱۲:۳۱ ق.ظ

  رشد کار : هر از چندی اخبار تأسف برانگیزی از قصور پزشکی -یا ادعایِ چنین قصوری  -در رسانه ها منتشر  می شود . واضح است که این پدیده حتی اگر چندان گسترده نباشد یا حتی صِرفِ ادعا  هم باشد باید جدی گرفته شود  ؛ اما مشکل اصلی در این زمینه تصوری است که  متصدیان و خدمه درمان از کارِ خود و  از روابط کار در این حوزه  دارند  وبه همین اندازه از اهمیت ، مشکل مزبور از نگرشی ناشی می شود که مردم یا بیماران از کارِ درمانگران و از روابط فیمابینِ  خود  دارند .  این رابطه را برخلاف تلقی شایع ، نمی توان به صِرفِ مسئله نابرابری و از آن هم محدود تر در گران بودنِ خدماتِ ارائه شده خلاصه کرد  . شاید اگر این تصورها از کار درمان تغییر کند ،پزشکان و خدمه پزشکی  هم باور کنند که که شغل آنها  شغل خاصی است و نیازمند حرمت گذاریِ فوق العاده و بی تبعیض و   همچنین احساسِ مسئولیتی  فوق العاده است  . اگر باور راسخ و زنده  به ضرورت این تغییر تصور     وجود داشت و جدّی گرفته می شد و اگر  متولیان امور در طی سی و چند سال گذشته  ،نمی توانستند تمامیت نظام درمانی را مطابق آرمانها بسازند لااقل بخشی از بیمارستانها و مراکز دولتی یا متعلق به بخش عمومی  را  مطابق با ایده آلها سامان می دادند . با این حال نمی توان به انتظار نشست که دیگران به مسئولیت خود عمل کنند ،  اعتراضهای موردی هم دردی را دوا نمی کند . گروه های مردمی باید متشکل شوند و آن تغییر تصور را که مستلزم تغییر روحیه و همچنین تغییر در سیاستهای آموزشی و سیاستهای کلانِ بخش درمان و بهداشت  هست را  به نحو پیگیر و بجدّ  از جامعه پزشکی و از مراجع ذی ربط بخواهند. گزارشی که در فراز بعد خواهید خواند  اخیراً در ایلنا  منتشر شده است .

 

_______________________________________________________________________

 ایلنا: پدر پرسام عزیزی، کارگری که سال گذشته فرزندش را در بیمارستان بعثت سنندج از دست داد، از بی‌نتیجه ماندن پیگیری‌ها برای اعتراض به رای کمیسیون پزشکی خبر داد.         

به گزارش خبرنگار ایلنا، این روزها سالگرد پرسام عزیزی، کودک سنندجی  است که در مرداد ماه سال گذشته به دلیل تزریق آمپول "دگزا" در بیمارستان بعثت این شهر جان خود را از دست داد؛ کمیسیون پزشکی قانونی استان کردستان کادر پزشکی این بیمارستان را در مرگ پرسام عزیزی 50 درصد مقصر تشخیص داده است.

پدر این کودک جان باخته که کارگر یک شرکت دارویی است و در یک سال گذشته از دوندگی برای احقاق حق خود دست نکشیده؛ از بی‌نتیجه ماندن اعتراض به رای کمیسیون پزشکی خبر می‌دهد؛ او می‌گوید کادر پزشکی صد درصد در مرگ فرزندم مقصر بوده‌اند و 50 درصد برای ما که یک سال است جگرگوشه‌مان را بی‌دلیل از دست داده‌ایم، قانع‌کننده نیست.

این پدرِ داغدار از نامه نگاری‌ها به نمایندگان مجلس و همچنین وزیر بهداشت می‌گوید. او یکی از خواسته‌های خود را تجدیدنظر در رای کمیسیون پزشکی می‌داند؛ اما او به قول خودش کارِ مهمتری هم دارد؛ نمی‌خواهد از این به بعد هیچ کودکی، قربانی قصور پزشکی شود.

عزیزی می‌گوید: در بیمارستان بعث روزی که با پسرم فقط به دلیل چند سرفه مختصر مراجعه کردیم، پزشک متخصص کودکان مستقر نبود؛ یکی از خواسته‌های من که به وزیر بهداشت هم گفته‌ام این است که در بیمارستان آموزشی بعثت، همیشه یک پزشک متخصص اطفال مستقر باشد تا کار به اینجاها نکِشَد.

این پدر داغدار می‌گوید: اگرچه هنوز به نتیجه‌ای نرسیدم اما باز هم پیگیری‌ها را ادامه می‌دهم؛ گرچه اگر همه ثروت‌های جهان را هم روی هم بگذارند و به ما بدهند، نمی‌تواند جای خالی فرزندم را پر کند، اما با همه وجودم خواستار این هستم که دیگر هیچ خانواده‌ای به خاطر قصورِ کادرِ پزشکی داغدار نشود. (ایلنا، کد خبر: 516902 - 7/5 / 96)

*تیتر  اصلی گزارش در ایلنا این است :با این تیتر: « کارگری که فرزندش را سال گذشته در اثر قصور پزشکی از داری دست  داد - بی نتیجه ماندن پیگیریها برای اعتراض به رأی کمیسیون پزشکی-  پرسام عزیزی قربانی قصور پزشکی شد»

               

موافقین ۱ مخالفین ۰ ۹۶/۰۵/۱۲
احیا