رشد کار

طبقه بندی موضوعی

چهارشنبه, ۲۳ فروردين ۱۳۹۶، ۰۵:۱۵ ق.ظ

۰

نقدیک برنامه برای کودکان کار در مازندران

چهارشنبه, ۲۳ فروردين ۱۳۹۶، ۰۵:۱۵ ق.ظ

کانال  تلگرامی جمعیت امام علی (ع) در مطلبی با انتقاد از طرح «کودکان کار ،کودکان کتابخوان» که در مازندران اجرا شده است *نوشت:

" در سال گذشته طرحی توسط امور کتابخانه های عمومی این استان با نام «کودکان کتاب» کلید خورد. در ابتدا گفته شد که کودکان کار در این طرح به جای کارهای فعلی خود، در سطح شهر کتاب خواهند فروخت و این مساله از نظر مالی به آنها کمکی هم خواهد بود. پس از مدتی گفته شد که این کودکان به کتابخانه ها خواهند رفت و در ازای کتابخوانی، مبلغی بابت مطالعه دریافت خواهند نمود. این تناقض گویی ها خود حاکی از بی برنامگی در اجرای طرحی داشت که البته نام زیبایی را یدک می کشید.

اما آیا به واقع راه حل مساله “کودکان کار” اجرای طرح های اینچنینی است؟ در گام نخست عدم پیش بینی در مورد تبعات چنین طرحی به وضوح دیده می شود؛ چه آنکه یک حساب و کتاب ساده نشان می داد که در رکود بازار کتاب و نشر، کتابفروشی درآمد چندانی برای این کودکان و در واقع خانواده هایشان نخواهد داشت. لذا این خانواده ها پس از زمان کوتاهی این کودکان را دوباره به همان کار قبلی بازخواهند گرداند. اما به واقع راه حل در کجاست؟

در باب مساله ی کودکان کار نه یک عمل که شاید برنامه ای چندمرحله ای که هر مرحله شامل مجموعه ای از اقدامات موازی و هماهنگ با مدیریتی واحد باشد موردنیاز است. تخصیص یارانه به خانواده های بی بضاعت، فراهم نمودن امکانات تحصیلی برای این کودکان، جلب مشارکت اجتماعی و حمایت از سازمان های مردم نهاد که در این زمینه کار می کنند، فراهم نمودن امکان اشتغال برای والدین این کودکان ولو با درآمد حداقلی، تصویب قانون حمایت از کودکان و نوجوانان و وضع قوانینی، که در کنار این بسته های حمایتی، به شدت والدین را از سر کار فرستادن کودکان منع کند از جمله پیشنهادهایی است که می توان در این زمینه داشت. اجرای موازی این اقدامات تحت یک برنامه ی مرحله به مرحله و با نظارت و مدیریت یک سازمان واحد و البته با بهره گیری از مشورت همه ی نهادهای فعال در این زمینه می تواند در کمرنگ کردن این زشتی آزاردهنده در جامعه ی ما موثر باشد. " (انصاف نیوز، 20فروردین ۱۳۹۶ کد خبر:57093)

 

پی نوشت :

_________________

* بهمن ماه گذشته ایرنای مازندران گزارش داد :" مدیر کل امور کتابخانه های عمومی مازندران گفت : جمعی از افراد خیر و نیک اندیش برای اجرای طرح ابتکاری این اداره کل با عنوان ' کودکان کار ، کودکان کتابخوان' وارد عمل شدند و به کمک مجریان طرح شتافتند . او گفت :"هم اکنون خیران با پرداخت کمک های نقدی بخشی از هزینه های کودکان کاری که در این طرح شرکت دارند ، می پردازند تا آنها قادر به فعالیت در حوزه کتاب و کتابخوانی باشند .
وی ادامه داد : اداره کل کتابخانه های عمومی مازندران با اجرای طرح 'کودکان کار ، کودکان کتابخوان ' سعی کرده تا تعدادی از این کودکان با بضاعت مالی اندک را زیر پوشش خود قرار بدهد .
مدیر کل کتابخانه های عمومی مازندران با اشاره به اینکه با گذشت چند ماه از اجرای این طرح در چند شهرستان 12 کودک کار شرکت دارند ، افزود : این کودکان بجای در دست گرفتن ابزار و وسایل برای فروش ، در سطح معابر شهر کتاب به افراد می دهند .
وی تاکید کرد : با اجرای این طرح بدنبال فروش کتاب توسط کودکان کار نیستیم و ایجاد فضا و بستر مطالعاتی مورد نظر است .
به گفته ولیپور این کودکان که به نوعی مسئول تامین هزینه زندگی خانواده های خود هستند که ورود آنان به طرح ' کودکان کار ، کودکان کتابخوان' سعی شده تا جبران این مسائل مالی آنها شود .
به گفته ولیپور حضور تعدادی از خیران نخستین گام برای جبران مشکلات مالی این کودکان است و با مشارکت خیران بیشتر می توانیم کودکان کار کتابخوان بیشتری را بدون داشتن دغدغه برای فروش کالا و کسب درآمد داشته باشیم .
وی گفت : این طرح قابلیت اجرا در تمامی شهرستان های مازندران دارد و اجرای آن در دیگر شهرستان ها در دستور کار قرار دارد"( ایرنای مازندران ، کد خبر:82419589   (5823031)|)

حدود یک ماه بعد مدیر کل امور کتابخانه های عمومی مازندران ئر گفتگوئی دیگر گفت   : 16 ایرانی مقیم خارج از کشور برای کمک و حمایت از طرح 'بچه های کتاب' اعلام آمادگی کردند .
به گفته وی   تاکنون حدود 20 کودک کار زیرپوشش طرح ' بچه های کتاب ' قرار گرفتند . وی ابراز امیدواری کرد با همکاری و همراهی بیشتر خیران، کودکان بیشتری زیرپوشش قرار می گیرند .فرار شهرداران مازندران از پرداخت نیم درصدی کتابخانه ها ولیپور با این عنوان که بیشتر شهرداران از پرداخت نیم درصدی کتابخانه ها خودداری می کنند ، افزود : حتی برخی مواقع  14 بار تماس تلفنی بنده با شهرداری برای پرداخت نیم درصدی بی پاسخ مانده است . وی ادامه داد : از ابتدای امسال تاکنون حدود20 میلیارد ریال نیم درصدی توسط شهرداری های مازندران پرداخت شد . مدیر کل امور کتابخانه های عمومی مازندران گفت : در حالیکه سال گذشته بیش از 30 میلیارد ریال شهرداری ها بابت نیم درصدی کتابخانه ها پرداخت کردند . ( ایرنا، کد خبر:82466775   (5888723))

 

 

۹۶/۰۱/۲۳
احیا