رشد کار

طبقه بندی موضوعی

پنجشنبه, ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۶، ۱۰:۲۴ ب.ظ

۰

          

«خسرو متین» عضو هیات مدیره کانون انجمن‌‌های صنفی مسئولین ایمنی و بهداشت کار کشور در گفتگو با ایلنا، اظهار داشت: واگذاری بازرسی‌های  ایمنی کار به تشکل مردم‌نهاد گامی موثر در چارچوب کاهش آمار حوادث کار خواهد بود.متین با بیان اینکه در سال ۹۵ بیش از ۸۰۰ نفر به خاطر حوادث کار جان خود را از دست دادند، گفت: آمارها حاکی از آن است که روزانه ۲/۲ نفر در حوادث کار جان خود را از دست می‌دهند، این در حالی است که اگر  در سال ۹۵ حتی بخشی از بازرسی‌های کار به انجمن‌های صنفی کارگری واگذار می‌شد به دلیلی آشنایی هر بیشتر آنها به نقاط حادثه خیز کارگاه‌ها شاهد کاهش این تعداد فوتی‌ها بودیم.

  عضو هیات مدیره کانون انجمن‌‌های صنفی مسئولین ایمنی و بهداشت کار کشور در ادامه با بیان اینکه ۴۵ درصد از حوادث کار مربوط به کارگران ساختمانی است، گفت: این در حالی است که این آمار در کشورهای توسعه یافته ۱۷ درصد است اما در ایران با توجه به اینکه این دسته از کارگاه‌ها خارج از نظارت‌‌های قانونی فعالیت می‌کنند نمی توان کارفرمایان آنها را ملزم به رعایت ضوابط ایمنی کرد. 

متین در پایان با تاکید بر اینکه حوادث کار در ایران عمدتا با کم‌توجهی در سطح سیاست‌گذاری مواجه است، گفت: مترقی شدن نظام ایمنی و بهداشت کار در جهان مدیون نظام‌نامه‌های ایمنی تدوین شده توسط سازمان‌های مردم نهاد است. به عنوان مثال در بریتانیا دستورالعمل یکی از سازمان‌ها  در سراسر این کشور اجرایی می‌شود در ایران نیز می‌توان با تعیین یک دستور العمل واحد تمامی سازمان‌ها را ملزم به اجرای آن ساخت. (ایلنا 12/02/1396 - - کد خبر:483310)

۹۶/۰۲/۱۴
احیا